Spánok je jednou z najzákladnejších fyziologických potrieb každej žijúcej bytosti. To je vec, ktorá je každému jasná a viac k nej nič netreba dodávať. No podľa toho, čo v poslednej dobe čítam alebo vidím v správach, má dnešná generácia ľudí slušný problém sa na pravidelnej báze nie že dobre vyspať ale sa vôbec vyspať.

Zzzzzz...

Zamyslite sa, kedy ste sa naposledy fakt kvalitne vyspali. Tak, že ste sa zobudili bez budíka a naozaj ste sa cítili oddýchnuto a čerstvo, neboli ste viac unavení ako pred spánkom. Si asi ani nepamätáte, však?

Nuž nároky dnešnej doby, kedy sa pojem osem hodinová pracovná doba stal už len frázou a snom mnohých z nás, vidina väčšieho zárobku alebo kariérneho postupu jednoducho nútia ľudí pracovať doslova od nevidím do nevidím, samozrejme vrátane víkendov a sviatkov. Samozrejme toto má za následok aj to, že existujú inštitúcie ako naríklad spánkové kliniky, o ktorých ľudia v minulosti ani len nesnívali. Lebo ich nepotrebovali.

Spánok nie je luxus

Toto je základ, ktorý treba aby si ľudia uvedomili. I keď človek dokáže z času na čas fungovať v podstate bez väčších problémov po jednej prebdenej noci, viacero je už vážny problém. Základom je uvedomiť si, že spánok nie je strata času a tieto hodiny naozaj nie sú lepšie strávené prácou. Na tú je času dosť cez deň. A čím lepšie sa na ňu vyspíte, tým viac a lepšie od ruky vám pôjde. Toto sú pre mňa 3 top zásady prečo by sa mal každý človek kvalitne vyspať. Každý jeden deň.

  1. Chránime sa pred vyhorením: Predstavte si, ako sa cítite po prebdenej noci. Bolí vás hlava, cítite sa nervózne , malátne, všetko vám ide akosi pomalšie. No a to je len jedna noc. Ozaj vám stojí zato riskovať nebezpečný syndróm vyhorenia? Myslím si že nie.
  2. Chránime sa pred kognitívnymi poruchami: Je to jednoduché. Keď málo spíte, činnosť mozgu je spomalená, ťažko sa vám sústreďuje alebo sa sústrediť nemôžete vôbec, zle sa orientujete, máte problém so zapamätaním si vecí a robíte chyby. Ani toto všetko vám za všetky problémy rozhodne nestoja.
  3. Chránime sa pred obezitou: Nie len ženy sa chcú páčiť a mať peknú postavu. Ideálna váha nie je estetickou záležitosťou ale základom pre pevné zdravie, dostatok energie a radosť do života, teda aj do práce. Tým, že sa dobre vyspíme, náš metabolizmus môže normálne fungovať a my nepotrebujeme chýbajúcu energiu dopĺňať cukrom či nezdravými tukami a vysokokalorickými jedlami. Tie síce lepšie chutia ale pomaly nás zabíjajú.

Uprednostnime seba. Doprajme si kvalitný spánok každý deň, nie len výnimočne. Či už je to pre vás 7, 8 alebo 9 hodín, poriadne sa vyspite. Tá energia, pozitivita, kvalitné výkony v práci a pevné zdravie vám to niekoľkonásobne vrátia.

Mohlo by sa vám páčiť:

Instagram