Zrejme nikomu nemusím túto frázu predstavovať. Určite ste o nej už počuli. Znamená rovnováhu medzi pracovným a osobným životom.

Work- life balans sa najviac skloňnuje v posledných niekoľkých rokoch v súvislosti s prácou. Konkrétnejšie jej množstvom, ktoré zasahuje do našich osobných životov. Bohužiaľ čím ďalej, tým viac. S neustále sa zvyšujúcimi nárokmi v práci, v snahe zarobiť viac alebo možno len urobiť dobrý dojem, práca ľuďom v dnešnej dobe berie obrovské množstvo ich voľného času, ktorý by inak trávili buď s rodinou, športom či s priateľmi.
To je ale len jedna, i keď dosť zásadná časť tohoto problému.

Tá druhá je, že ľudia vedia, že tento problém majú. Mnohí aj vedia čo by im pomohlo ho ak nie vyriešiť tak minimálne aspoň zmierniť. Napriek tomu, však pokračujú v zabehnutých koľajách a nepodniknú žiadne zásadné kroky k zmene.

Poznaj svoje limity. A neprekroč ich!

Tak ako vo všetkom existujú hranice, mali by aj v práci.

Každý človek by tiež mal poznať čoho je schopný, teda poznať svoje limity, za ktoré by nemal zachádzať alebo keď, tak len skutočne výnimočne.

Samozrejme, že existujú situácie, kedy treba zo seba vyžmýkať viac ako bežne, ale tie by mali byť naozaj zriedkavé.

Skúste tieto 4 spôsoby, ktoré používam ja a osvedčili sa mi:

  1. Povedzte NIE. Jednoducho to urobte
    Možno vyznie drsne ale treba sa naučiť byť trochu sebec. Správny šéf to pochopí a dokonca aj ocení. Uvedomte si, že nie ste stroj! Ste normálny človek s takým istým množstvom času, ako všetci ostatní, tak si neberte na seba viac ako ste schopní splniť. I keď vidina extra peňazí je síce lávaká, ak už dopredu viete, že budete mať problém to urobiť načas alebo kvalitne, odmietnite.
  2. Vyhraďte si čas na seba, rodinu, záľuby a šport. Nie, naozaj nestačí, ak si ten čas len pomyselne nájdete. Tak ako si dávate do kalendára pracovné stretnutia, dajte si tam aj čas na šport, čas s deťmi, priateľmi alebo manželom/ partnerom. Možno to znie divne, ale ak to pomôže, tak prečo nie? Po čase sa z toho stane rutina, nový návyk a prirodzená súčasť vášho dňa, nad ktorou nebudete ani rozmýšľať.
  3. Stanovte si, dokedy ste ochotní byť v práci.
    Hlavne v tejto dobe, kedy sa pojem 8 hodinového pracovného času, stal skôr dobrým vtipom. Ľudia pracujú šialené množstvá hodín a všetko je jednoducho možné zo dňa na deň. Aj na úkor vyhorenia. Len aby vyzerali dobre. Verte mi, nevyzerá to dobre. Jediné čo týmto štýlom dosiahnete bude absolútna vyčerpanosť, letargia a strata zdravia. Aj fyzického aj psychického. Urobte teda to, že napríklad ak odchádzate z práce o 5 alebo 6, nechajte si tam aj počítač. A ak máte na telefóne nastavené pracovné emaily, po 5 alebo 6 na ne za žiadnych okolností nereagujte. Nie všetko čo sa tvári urgentne, totiž urgentné aj je a nemôže počkať pár hodín do rána. Ak to bude skutočne urgenté, určite vám šéf osobne zavolá a nepošle email. Nie, nebudete vyzerať ani neschopne ani lenivo. A po čase sa aj váš šéf či kolegovia naučia rešpektovať to, že ak vám pošlú niečo po tomto čase, odpoviete až na ďalší deň. Ja to tak robím a naozaj to funguje.
  4. Každodenný pohyb nie je len otrepaná “cool” frázička. Ľudské telo bolo vždy nastavené na pohyb. Ak by sa sedenie považovalo za pohybovú aktivitu, dnešná generácia je majstrom sveta. Ráno sedíme v aute čo mhd smerom do práce, v práci sedíme, potom zase sedíme v aute či mhd na ceste domov a doma si zničene sadneme pred telku alebo počitač. Nečudo, že máme problémy s bolesťami chrbtice a iné, vážne zdravotné problémy. Nemusíte ísť nutne dennodenne do fitka a tráviť tam dlhé hodiny. Častokrát úplne stačí ak sa do práce či z nej prejdete peši na čerstvom vzduchu alebo pôjdete do práce kolobežkou alebo na bicykli. Pohyb je základ. Uvidíte, že taká ranná prechádzka má často lepšie účinky ako káva. Nabudí vás, zlepší náladu, vyčistí a okysličí mozog, prekrví celé telo. Nie je to teda len trendy slovíčko ale absolútna nutnosť. Zakomponovať pobyb do bežného dňa nie je vôbec ťažké. Treba len zapojiť fantáziu.

Work-life balans nie je luxus. Je to úplný základ toho, aby sme mohli dlhodobo fungovať a podávať špičkové výkony a zároveň žiť vyrovnaný, šťastný a zdravý život. Taký aký má byť.

Mohlo by sa vám páčiť:

Instagram
LinkedIn