Ten, kto pracuje v online svete a povedzme si pravdu, že je to v dnešnej dobe obrovské množstvo ľudí to dôverne pozná. Hodiny za počítačom, komunikácia takmer výhradne cez emaily, Skypy, WhatsAppy a iné chatovacie platformy. O nejakom pobyte na čerstvom vzduchu sa tiež veľmi nedá hovoriť. Niežeby nebola vôľa ale predovšetkým na takýto “luxus” nie je počas pracovného týždňa čas. Nečudo, že čoraž častejšie začíname v tejto súvoslosti vnímať potrebu odpojenia sa. Byť offline je jednoducho IN!

Potreba vnímať realitu

Ja nie som žiadna výnimka. Práve naopak. Keďže si túto potrebu plne uvedomujem, rozhodla som sa a chcem sa o svoje pocity podeliť. Tiež patrím medzi ľudí, ktorí trávia v online svete a hlavne na sociálnych sieťach veľmi veľa času. Áno, niekedy viac ako je zdravé.

V mojom prípade je to aj preto, lebo s nimi pracujem. Takže môj čas na nich nie je len čisté, bezcielne a znudené scrollovanie po Facebooku alebo Instagrame.

No v poslednej dobe som si začala aj na sebe všímať potrebu výrazne obmedziť až úplne vypnúť od tohoto sveta aspoň dva dni v týždni. Moja práca je síce mojim hobby a ozaj si ju užívam ale po týždni online života som unavená. Nielen fyzicky ale hlavne psychicky. Snažím sa preto hlavne počas víkendov sústreďovať na to, čo najviac sa vyspať, cvičiť, prečítať kus z knihy, na ktorú cez týždeň absolútne nemám čas a hlavne byť vonku. Na vzduchu a v prírode.

Uprednostniť svoje duševné zdravie

Ak chcem aby som svoj job a ďalšie veci s onlineom spojené dokázala robiť ešte “nejaký ten piatok” musím byť v tomto troška sebec. Jednoducho som si začala nastavovať určité svoje mantinely aby som si zachovala nielen fyzické ale aj psychické zdravie. Obedné prestávky sa snažím vždy tráviť mimo počítača a minimálne na pol hodinu. Večer po 18.00 už neodpovedám na pracovné emaily a projektom mimo práce sa venujem do maximálne 22.30. 7 hodín spánku je pre mňa optimum. No a cez víkendy sa snažím ignorovať všetko čo je treba urobiť. Nič nie je také dôležité aby to nepočkalo do “pondelka”, resp. ďalšieho pracovného dňa.

Držím sa hesla: Zdravie (fyzické aj psychické) mám len jedno a keď ho raz človek stratí, žiadne množstvo peňazí mu ho nikdy nenahradí. Preto byť sem, tam offline je skutočne IN.

Mohlo by sa vám páčiť:

Facebook
Instagram