Ešte 48 hodín a táto katastrofa menom rok 2020 sa konečne raz a navždy skončí. S kľudným svedomím môžem povedať, že na tento moment čaká obrovské množstvo ľudí. Za mňa to bola z pohľadu osobnostného rastu katastrofa. Nikam som sa neposunula, nič veľké a dokonca ani menšie som nedosiahla a veľa sa mi toho nepodarilo aj napriek tomu, že som sa snažila. A nie málo. Rozhodne sa teda nemám čím chváliť a ak mám byť úprimná, dosť ma to štve.

No boli aj svetlé momenty. S priateľom sme si kúpili rodinný dom a zariadili ho, podarilo sa nám udržať si zamestnanie a nemusieť žiadať o odklad splátok hypotéky, dokonca sme boli aj na dovolenke pri mori a krátkej lyžovačke. No v prvom rade sme za celý rok nedostali Covid.  

Ale iné som chcela. Na Facebookoch sa s prichádzajúcim koncom roka zasa rozšírili debaty o predsavzatiach. Či si ich dávať, nedávať, prečo, prečo nie. No veď to poznáte. Koncoročná a každoročne opakujúca sa pesnička. 

Od nového roka začnem

Človek je od prirodzenosti tvor pohodlný, ktorý rád a často prokrastinuje. Či už to robíme vedome alebo podvedome. Je nám to prirodzené a nie je to nutne nič zlé. Preto sa aj ľudia, ktorý sa rozhodnú pre zmenu svojho životného štýlu na zdravší, resp. tí, čo chcú schudnúť alebo začať viac športovať často toto rozhodnutie začínajú slovami: “od nového roka začnem športovať alebo “od pondelka chudnem”. Poznáte? 

Zmena nemá deadliny

Nie nadarmo sa hovorí, že každý je si strojcom svojho šťastia. Nielen šťastia ale aj zdravia. Základom úspechu totiž nie je to, že si povieš že od pondelka alebo od 1.januára začnem chudnúť alebo sa začnem viac hýbať, cvičiť, zdravo sa stravovať atď. ale to, že vôbec začneš. Ideálne hneď teraz. Začiatok týždňa, ani roka s tým nemá absolútne nič spoločné. Tiež nijakým spôsobom neovplyvní to, či tvoja zmena bude alebo nebude úspešná. 

Zmena je už len samotné rozhodnutie sa pre zmenu. Druhý najdôležitejší krok je vytrvať. Zmenu váhy, tvaru tela, zlepšenia kondičky a ani životného štýlu na zdravší nedosiahneš za týždeň, ani za mesiac ale možno za tri, štyri mesiace či až za pol roka. Je to o zmene myslenia, vytrvalosti, chcení a nevzdávaní sa. 

Ak tú zmenu naozaj chceš, nenazývaj to predsavzatím, lebo tie, ako všetci vieme, sú po 31. januári vo veľkej väčšine prípadov pasé. 

Teraz hneď sa postav z toho gauča, daj si zopár drepov, klikov alebo výpadov. A každý deň pridávaj. Nečakaj na pondelky ani na nový rok. 

Mohlo by sa vám páčiť:

Instagram