Kaviarenská kultúra naplno zasiahla aj našu krajinu a kvalitné kaviarne, pražiarne či iné zdroje fajnej kávy nie je žiadna veda nájsť ani mimo hlavné mesto.

Malé, lokálne, bio, eko, fairtrade, aké len chcete. Ale to je len dobre. Kvalitná káva je zdravá ak sa samozrejme pije v primeraných množstvách, ktoré sú pre každého človeka iné a nejdem to tu ani rozvádzať, lebo by to bolo fakt nadlho.

To, či preferuješ čistú arabiku, robustu alebo mix oboch je čisto len na tebe a čo ti chutí. Ja osobne vyhľadávam a kupujem čistú arabiku.

Pointou tohto môjho “zamyslenia” je, že káva dokáže s našim telom zázraky aj vo fitku a po ňom. Vačšia koncentrácia a to, že ideme “bomby” vo fitku sú jedna z vecí. To najlepšie je, že sa na druhý deň po takom fest výživnom tréningu nebudeme cítiť totálne rozbití. Prečo je to tak? To chce čítať tento článok ďalej:)

 ….ale najprv káva (potom workout a všetko ostatné)

V angličtine ale aj na Facebookoch a Instagramoch je známa fráza But first coffee…. 
a dokonale vystihuje aj pointu tohoto článočku.

Ak je tréning jednou z prvých vecí, ktorým sa počas dňa venuješ, určite si pred cestou do fitka daj šálku kvalitnej dávky kofeínu buď doma alebo sa po ceste zastav v tvojej obľúbenej kaviarni. Samozrejme to isté platí aj keď trénuješ na obed či večer. Jednoducho si daj kávu.

Telo sa ti vo fitku odvďačí vyšším výkonom, lepšou koncentráciou, budeš mať oveľa lepšiu vytrvalosť a lepšiu rezistenciu voči únave. No a možno nevieš ale ani svalovka nebude až tak “bolieť” deň či dva po.

Prečo je to tak?

  • Káva pomáha stimulovať telo aby využívalo skôr tukové zásoby ako svalový glykogén a to hlavne pri dlhších tréningoch.  
 
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi. Tvrdí to japonská štúdia, ktorá zistila, že po vypití šálky obsahujúcej cca 141 gramov kofeínu sa týmto ľuďom zvýšila cirkulácia krvi o približne 30% behom 75 minút. To znamená, že čím vyšia cirkulácia krvi, tým lepší workout, pretože svaly potrebujú kyslík. 

 

  • Káva tiež dokáže udržať celkovú kondičku na dlhšiu dobu a znížiť riziko zranení, ktoré súvisia s vyšším vekom.
Potrebuješ snáď ešte viac dôvodov na to, aby si si pred ďalšou návštevou fitka doprial/a kvalitnú kávičku? 

Mohlo by sa vám páčiť:

Instagram