Zas je po sviatkoch. Ubehlo to. Tak dlho sa na ne pripravujeme a z pomaly každého rohu už od Októbra počúvame malého zeleného tvora ako máme riešiť darčeky a potom je zrazu po nich. Verím však, že ste si po tradičných predvianočných stresoch poriadne oddýchli a zajtra začnete opäť stopercentne fungovať  v tom skutočnom, reálnom nedovolenkovom móde a svete, v ktorom je na všetko o dosť menej času ako počas voľných dní. 

Aj vy patríte medzi ľudí, ktorí zvyknú začať nový rok (rozumej 1. január) odvážnymi predsavzatiami ako bude váš život tento rok konečne lepší a zdravší, ako schudnete a začnete zdravšie jesť či pravidelne cvičiť? Nie ste sami. Sám Google vám vyhodí vyše  2 450 000 000 výsledkov ludí, ktorí majú ten istý nápad.

Verím teda, že vás mojim článkom trocha vyvediem z omylu a minimálne začnete o nejakej zmene vo vašom živote premýšľať trochu inak ako dočasne.

Možno to odo mňa vyznie trocha drsne ale novoročné predsavzatia nefungujú. Teda možno u niekoho áno ale u väčšiny smrtelníkov nie. Vysvetlím. 

 

Predsavzatie je ako diéta. Dočasné riešenie

Tak ako je diéta iba dočasné riešenie aby z váhy nejaké to kilo ubudlo, udržanie tej váhy na tých želaných nižších hodnotách už o diéte nie je. Nedá sa predsa držať diétu celý život. Ak chcete svoju váhu dlhodobo držať na zdravých hodnotách, musíte sa vedome rozhodnúť pre zmenu a komplexne zmeniť svoj životný štýl. Teda nie iba zdravšie jesť na pár mesiacov samé šaláty a piť iba zelené smoothies. 

Treba si to v prvom rade upratať v hlave a potom si do svojho kalendára naplánovať aspoň tri (ideálne viac) hodín do týždňa na pravidelný pohyb. Nebojte, po 21 dňoch sa z toho stane zvyk a nakoniec aj prirodzená súčasť vášho nového, zdravšieho života. 

To isté platí aj pri predsavzatiach typu budem čítať viac kníh= každý deň hodinu čítajte namiesto pozerania TV. Ak máte čas na 3 hodiny TV večer, máte čas na 2 hodiny TV a hodinu na knihu, že?

budem sa snažiť viac spať= každý deň choďte spať o určitej hodine (samozrejme ideál pred polnocou a v rovnaký čas)

prestanem fajčiť= nájdite si nejakú záľubu kde zamestnáte mozog inak aby nemal čas premýšľať nad cigaretou

a tak ďalej, asi chápete pointu. 

Zmenu treba chcieť a chcieť ju urobiť okamžite. Nie čakať s ňou na nový rok, lebo pochváliť sa s tým na facebookoch je cool. 

Nerobíte to pre facebooky ani pre liky a ani pre iných ľudí ale pre seba a dlhodobo. 

Mohlo by sa vám páčiť:

Instagram
LinkedIn