Bez pohybu je človek smutný. A touto vetou by mohol môj dnešný článok aj skončiť. Ale je toho samozrejme viac, čo vám k tejto téme chcem takto “onlajn” povedať. 

Popredný americký kouč Tony Robbins tiež povedal túto múdru vetu: “Motion creates emotion”, teda v preklade pohyb vytvára emóciu. Je v tom veľa pravdy. 

Keď človek pravidelne cvičí alebo sa aspoň ide sem tam prejsť von na čerstvý vzduch ihneď  potom sa cíti sviežejšie, má lepšiu náladu, viac energie a čistejšiu myseľ. Prečo je to tak?

Je to tak lebo okrem iného endorfíny. To sú takzvané “hormóny šťastia”, ktoré sa vylučujú pri pohybe/ tréningu/ športe. Tie pôsobia ako neurotransmittery a neuromodulátory. 

Nie je to ale iba o endorfínoch. Pri pohybe/ športe vydávame zo seba učité množstvo energie, teda máme určitý energetický výdaj. Ten je potrebný mať logicky vyšší ako jej príjem, hlavne keď sa snažíte schudnúť. Ale ak ste na tom tak ako ja, čiže šport a pohyb milujete bez nejakého konkrétneho dôvodu a nevenujete sa mu iba preto, aby ste dosiahli nejaký cieľ tak pohyb je a hlavne mala by byť pre vás radosť. 

Ja napríklad športujem už vyše 20 rokov a vždy to bolo iba pre jeden jediný dôvod. Pre radosť. Jednoducho ma to baví. Milujem ten pocit po cvičení, tú spokojnosť, vyrovnanosť, príval energie, ktorú po cvičení cítim. Nedokážem si predstaviť necvičiť aspon hodinu denne. Áno, niekedy sa mi ozaj nechce a najradšej by som bola aj ja lenivá ale potom si predstavím ako sa budem cítiť po cvičení a to je VŽDY dostatočne silná motivácia na to, aby som vstala a šla si zacvičiť. PRO TIP: Zakaždým pomáha:)

Pohyb má na našu psychiku nenormálne pozitívny vplyv. 

Pomáha nám potláčať negatívne emócie alebo ak sme pod nejakým psychickým tlakom po športe sa s ním vieme oveľa lepšie vyrovnať, zvyšuje našu rezistenciu na bolesť a dokáže nám pomáhať aj so strachom. 

Pohyb a šport dokáže “liečiť” depkové stavy a zvyšuje naše sebavedomie ako aj to, ako vnímame seba samého. 

Ak toto nie je dostatočné množstvo dôvodov prečo sa športu praavidelne venovať tak už ozaj neviem čo je. Pohyb a úsmev ide totiž ruka v ruke. 

Mohlo by sa vám páčiť:

Instagram