HIIT tréning je momentálne asi najviac používaná a najskloňovanejšia “cool” skratka, hashtag a slovo v slovníku každého, komu tréning a cvičenie nie sú cudzie. Celé znenie skratky HIIT je High Intensity Interval Training a v preklade tréning vo vysokej intenzite žne úspechy medzi ľuďmi na celom svete a na sociálnych sieťach hlavne vo forme populárneho hashtagu objavujúceho sa na popisoch fotiek ľudí s vymakanými postavami. Práve vďaka nemu.  Kde tkvie jeho popularita a úspech?

Pár minút k dokonalej postave

Pri tomto type tréningu to platí úplne doslova. HIIT tréning svojej mega svetovej popularite a hlavne super rýchlym výsledkom hlavne pre striedanie vysokých intervalov s menej intenzívnymi prípadne s krátkymi fázami oddychu.  Intervaly sú buď kardio alebo silovo zamerané prípadne mix oboch.

Podľa profesora kineziológie Todda Astorina sa pri HIIT tréningu tep zvyčajne dostáva na úroveň 80% maxima počas 1-5 minút s krátkymi fázami menej intenzívneho cvičenia alebo fázy oddychu. 

To, prečo je HIITko tak účinné je najmä to, čo robí s tepom. A taktiež pretože striedanie intervalov je najrýchlejšou možnou cestou ako spaľovať kalórie. Z vedeckého pohľadu je to tak, že tréning vo vyššej intenzite spôsobuje vyššie narušenie homeostázy tela a to doslova vyžaduje viac energie a kyslíka, aby sa vrátila na normálne, základné hladiny.

Ďalšou obrovskou výhodou HIIT tréningu je jeho časová nenáročnosť. Už behom 20 minút dokážete spáliť porovnateľné množstvo kalórií ako pri klasickom 50 minútovom tréningu. To je v dnešnej dobe, kedy aj pred 5 minútami bolo neskoro parádna správa.

Intervaly výrazne pomáhajú k budovaniu svalstva a znižovaniu množstva tuku v tele, čo zvyšuje metabolizmus keď je telo v kľude, teda vy spaľujete viac kalórií aj keď sa práve nehýbete. Paráda, čo?

 Intervalový tréning nie je jednoduchý. Ani fyzicky ani psychicky. Ale je to najefektívnejší spôsob tréningu a tie výsledky rozhodne za tú námahu stoja.

Ak si chcete takýto tréning skúsiť sami na sebe, pozývam vás zamakať si so mnou do OC Galéria do Addiction clubu na hodinu GRITu vždy v pondelok o 8.00 a stredu o 7.30.

Mohlo by sa vám páčiť:

Instagram