Tak som tu po dlhšej pauze, spôsobenej veľkým pracovným vyťažením a tým pádom aj žiadnym časom na napísanie nového blogu. Už mi tento môj milovaný blog aj chýbal. Raz darmo, keď vás niečo baví a nemáte na to čas, je to blbé:)

Dnes som sa rozhodla troška sa zamyslieť nad témou strečingu. Je to totiž oveľa širší a komplexnejší pojem ako si možno mnohí predstavujeme. Na začiatok taká otázočka do pléna: Strečujete vôbec?

Statický vs. dynamický strečing

Pre mnohých je strečing čisto len o tom sa na minútku max dve po tréningu troška zrelaxovať, natiahuť ruky a nohy a tým to hasne. No a pre mnohých ďalších je to len strata času, ktorej sa nie sú ochotní venovať vôbec. 

Chyba! Strečing je rovnako dôležitý ak nie dôležitejší ako samotný tréning. 

Nie je však len jeden. Strečing ako taký sa delí na dve základné skupiny. Dynamický a statický. 

Dynamický je ten pred tréningom a statický ten po ňom. 

Ja osobne sa oveľa viac sústreďujem na ten dynamický, ktorý je základom kvalitného tréningu.  Vysvetlím. 

Dynamickým strečingom pred tréningom pripravujeme svalstvo na záťaž, ktorá ho čaká a preto je dobré svalstvo poriadne zahriať. Ja osobne na toto často využívam airbike, stacionárny bicykel alebo rower, teda kayak trenažér. Osvedčili sa mi aj penové rollery, ktorými si perfektne premasírujem svaly na nohách a chrbtici. (Pro tip: keď ho použijem, svalovica je o dosť menšia a menej bolestivá ako bez.)

Samozrejme to, aký tréning vás čaká, tak treba naň pripraviť aj svalstvo. 

Tiež neexistuje presne stanovené množstvo času, ktoré treba strečovať pred a po tréningu. Je to veľmi individuálne. 

Mne osobne úplne stačí 15 minút ale niekomu je možno aj pol hodina málo. 

Čo ale platí pre všetkých rovnako je, že strečing, akýkoľvek, nesmie za žiadnych okolností bolieť! Môžete cítiť, že sval ťahá ale bolieť nesmie. 

Čo sa statického strečingu týka, stretla som sa už s mnohými názormi.

Jeden bol, že strečovať ihneď po tréningu je nevhodné a druhý, že treba sa po tréningu ihneď vystrečovať práve kvôli tomu, že svalstvo je zahriate.

Vyskúšala som preto obe metódy a vybrala si tú, ktorá mi vyhovuje najviac. Toto by som asi poradila všetkým. Keďže je každý človek iný, neexistuje jeden spôsob, ktorý bude “pre všeobecné blaho”.

Strečing je určité dobré urobiť najneskôr do 24 hodín od tréningu, no kedy sa mu budete venovať je len a len na tom, kedy to vášmu telu vyhovuje. 

Štatisticky sú svaly najlepšie pripravené na strečing po tretej hodine popoludní.

Strečing iba pár sekúnd po tvrdej makačke mi rozhodne nevyhovuje. Nikdy preto neostávam vo fitku na strečing, čo možno vyzerá zle ale mám na to svoj dôvod. Moje svalstvo lepšie reaguje na strečing ak mu doprajem zopár hodín kľudu po tréningu a vystrečujem sa až o pár hodín neskôr. 

Koniec koncov, či už strečujete hneď po tréningu alebo až o niekoľko hodín po ňom, neodbite to dvoma rýchlymi natiahnutiami a hotovo. 

I keď sa strečing môže javiť ako tá najnudnejšia a najnezáživnejšia časť tréningu, má obrovský zmysel.

Doprajte si dostatok času, aspoň tých 10 minút a každý pohyb robte pomaly a poriadne ho precíťte. Iba vtedy, bude mať strečing želaný účinok. 

No a keď tu už hovorím o tom účinku, v čom spočíva jeho význam?

Vďaka strečingu pomáhame predchádzať zraneniam. Kým cvičenie svalstvo skracuje, strečing ich pomáha opäť natiahnuť a udržiavať rozsah pohybu a ohybnosť svalu. 

Vďaka pravidelnému strečinku sa budeme cítiť flexibilnejšie a budeme mať oveľa lepšiu stabilitu. 

Záver teda je: Strečovať sa rozhodne oplatí. 

Už ste sa dnes hýbali? 

Mohlo by sa vám páčiť:

Instagram