Určite ste to už zažili aj na vlastnej koži. V jednom momente ste v plnom pracovnom nasadení, robíte si plány čo všetko chcete v najbližšom čase stihnúť či dosiahnuť. Možno chcete cestovať a vidieť kus sveta. No zrazu ochoriete. V sekunde sa vaše krátkodobé ale možno aj tie dlhodobejšie plány rozsypú ako domček z karát. Vaše priority sa okamžite zmenia a teraz to jediné čo si želáte je, aby ste boli opäť zdravý. A ste pre to ochotný urobiť čokoľvek a hneď. Len preto, aby ste sa mohli opäť ku svojim snom, cieľom a plánom vrátiť. 

Zdravie je život (doslova)

Prečo sa vlastne zamýšľam na túto tému? Nie, nie je to kvôli momentálnej pandémii ako by ste si možno mohli myslieť. Je to momentálne pre mňa viac než aktuálna téma a chcela by som aj vďaka vlastnej skúsenosti ľudí navnadiť k tomu, že aj niečo také banálne ako obyčajná preventívna prehliadka vám vie niekedy skutočne až zachrániť život.
Asi neexistuje Slovák, ktorý by si aspoň raz z chuti neponadával na slovenské zdravotníctvo. Tiež nie som výnimka. Ale jedna vec sa mi veľmi páči. Možnosť preventívok. Ja ich využívam na max a absolvujem vždy tak ako treba. Už mnohokrát sa mi to oplatilo. 
Naposledy teraz v piatok, kedy som absolvovala ďalšiu rutinnú preventívku. Tak ako každý rok. Šla som tam v domnení, že veď nič mi nie je, som zdravá, cítim sa super, každý deň cvičím, zdravo sa stravujem, nič ma nebolí. 
No lekárka mi úplnou náhodou objavila skrytý zápal v tele, o ktorom som nemala ani šajnu a povedala mi, že tam je už vyše mesiaca a je to na ATB liečbu. Nie je to síce vážne a zachytila to včas ale predsa. Úplne mi to zmenilo moju náladu a deň. Pochopiteľne. 
Teraz si predstavte,  čo by sa mohlo stať keby som sa na tú preventívku vykašľala. Ja si to radšej nechcem ani predstaviť. 
 

Prevencia je základ

Preventívky pre niečo existujú a množstvo Slovákov ich podceňuje a nechodí na ne. Aj keď to majú zdarma. Žila som aj mimo Slovenska, kde o takejto “vymoženosti” a vôbec o (aspoň do určitej miery) bezplatnej zdravotnej starostlivosti môžu ľudia iba snívať. O niečo takom ako preventívky detto. Máme teda jedno obrovské šťastie a vôbec si to nevieme vážiť. Česť výnimkám samozrejme. 

Nebyť piatku netuším, že mi niečo je a môže to mať veľmi škaredé následky už o pár týždňov neskôr.

Teraz si neželám nič iné, len nech som znova čím skôr fit. Ono ja sa síce cítim fit ale realita je inde. Momentálne by som dala všetky peniaze sveta za to, aby som bola zdravá už zajtra, no na to si budem musieť ešte aspoň 2 týždne počkať. 

Zdravie je to najcennejšie čo máme. Keď ho raz stratíme, je veľmi náročné a drahé získať ho späť. Mňa to zatial stálo takmer 40 EUR, ktoré som kľudne vedela využiť aj inak ako nechať ich v lekárni. Ale ako píšem v nadpise. Zdravý človek má veľa snov, chorý len jeden.

 

 

Mohlo by sa vám páčiť:

Instagram